Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące depilacji laserowej
Ile zabiegów depilacji laserowej muszę wykonać, aby usunąć włosy na stałe?
Ilość zabiegów potrzebnych do uzyskania satysfakcjonujących efektów jest kwestią indywidualną i uzależnioną od: koloru oraz struktury włosa, karnacji, gospodarki hormonalnej, uwarunkowań genetycznych itp. Z naszej kilkunastoletniej praktyki wynika, że u osób zdrowych zazwyczaj wystarczy ok. 6-8 zabiegów, aczkolwiek niejednokrotnie zdarzało się uzyskać spektakularne efekty już po 2-3 zabiegach. Osoby z delikatnym owłosieniem, przewlekle chore lub z zaburzeniami hormonalnymi muszą się liczyć z większą ilością zabiegów.
Czy po wykonaniu serii zabiegów włosy już nigdy nie odrosną?
Nigdy nie wyeliminuje się włosów w 100%, a zazwyczaj ok. 85-95% (pozostałe włoski są delikatne, słabe i mało zauważalne). Po zakończonej serii średnio raz do roku lub raz na 2 lata zaleca się wykonać profilaktycznie jednorazowo zabieg przypominający, w celu podtrzymania efektu gładkiej skóry. Bardzo często zdarza się, że zabiegi przypominające wykonuje się w naszej klinice po ok. 5-7 latach po zakończonej serii, ponieważ nie było potrzeby szybszego powtórzenia z uwagi na znakomite efekty.
Czy depilacja laserowa boli?
Zbieg nie należy do całkowicie bezbolesnych, natomiast uczucie dyskomfortu jest kwestią indywidualną i uzależnioną od naświetlanej okolicy oraz ilości włosów. Są osoby, które uważają, że uczucie „ciepłych ukłuć” nie jest niczym nieprzyjemnym, ale zdarzają się też osoby wrażliwsze, którym proponuje się dodatkowe znieczulenie. Przed pierwszym zabiegiem, każdy indywidualnie przekonuje się, jak reaguje na wiązkę światła lasera, podczas konsultacji i próby laserowej.
Jak wygląda skóra po zabiegu depilacji laserowej?
Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może pojawić się delikatny obrzęk. Wszystko uzależnione jest od ilości oraz grubości włosów. Przy włosach cienkich i słabych podrażnienie będzie dużo mniejsze i może ustąpić już nawet po kilku godzinach. Przy włosach grubych, gęstych i mocnych poza zaczerwienieniem i opuchlizną na naskórku mogą pojawić się „spalone włoski” przypominające malutkie, ciemne strupki, które z upływem kilku dni ulegną wykruszeniu. Całkowita regeneracja skóry po zabiegu zachodzi po ok. 2 tygodniach, a przez ten czas należy przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących pielęgnacji.
Czy jasne włosy można usunąć laserem?
Niestety nie. Naświetlenie jasnych włosów wiązką światła, może spowodować ich powolniejsze odrastanie, ale nigdy nie przyniesie skutecznej redukcji owłosienia i trwałego efektu. Warto zapoznać się z zakładką Ważne rady, żeby nie dać się oszukać, gdzie zostało opisane zagadnienie jasnego owłosienia.
Czy wrastające włosy są przeciwwskazaniem do zabiegu?
Wrastające włosy nie dyskwalifikują wykonania depilacji laserowej, a wręcz często są wskazaniem do wykonania zabiegu. Laseroterapia daje niesamowity komfort osobom z tendencją do wrastania włosów, ponieważ brak włosów równoznaczny jest z brakiem ich wrastania.
W jakim wieku można wykonywać zabieg depilacji laserowej?
W badaniach naukowych nie istnieje ściśle określona granica wiekowa, natomiast przyjęło się, że osoby zakwalifikowane do zabiegu powinny mieć uregulowaną gospodarkę hormonalną, czyli najlepiej serię zabiegów rozpocząć po okresie dojrzewania (ok. 20-22 roku życia). Zdarza się, że zabiegi wykonuje się u osób niepełnoletnich (nawet już 15’stolatek), ale wymagana jest do tego zgoda rodzica oraz świadomość, że z uwagi na okres dojrzewania może być wymagana większa ilość zabiegów. Górną granicę wiekową „ustalają” włosy siwe – póki nie ma siwych włosów można wykonać depilację nawet powyżej lat 70’ciu, natomiast jeżeli włosy siwieją już ok. 40’stego roku życia, to depilacja laserowa nie przyniesie już efektów.
Czy po zabiegu mogą zostać jakieś trwałe ślady lub blizny?
Ewentualne powikłania np. przebarwienia, odbarwienia, strupki są sporadyczne i zwykle związane z nie przestrzeganiem zasad przygotowania do zabiegu i postępowania po zabiegu. Mają charakter przejściowy, choć przebarwienia i odbarwienia u nielicznych osób mogą utrzymywać się do kilku/kilkunastu tygodni. Podczas kilkuletniej praktyki w wykonywaniu zabiegów laserowych jeszcze nigdy nie doszło do sytuacji, że u klientki/ta zostały trwałe blizny.
Czym różni się laser od IPL?
IPL nie jest laserem, a rozproszonym światłem pulsacyjnym, który nie przynosi spektakularnych efektów depilacji laserowej. Warto zapoznać się z zakładką Ważne rady, żeby nie dać się oszukać, gdzie została opisana różnica pomiędzy zasadą działania IPL, a lasera.